En fin tid.
Veckan som gått har jag velat gå och lägga mig direkt efter att jag stigit upp. Det är grått, regnigt och allmänt trist väder. Solen lyser med sin frånvaro.
Men något som verkligen lyser upp tillvaron är att det just nu bubblar både här och där i Lifecenter i våra tre städer - Västerås, Linköping och Ludvika. Och det bästa är att det inte bara händer i vår kyrka, det bubblar av liv och nya människor överallt, över hela världen.
Så många kyrkor har en fin tid just nu. En stilla men vacker väckelse breder mäktigt ut sig över vår värld, och det är så fint att se. Det gör gott i mångas hjärtan, inklusive mitt.
Trots vädret i vårt land finns det mycket annat som lyser upp tillvaron. Det är som om Gud kommer med fantastisk uppmuntran mitt i allt det gråa.
Det handlar inte bara om mig, mitt, min stad, mitt land eller min kyrka. Gud är betydligt större än så. Vi behöver önska varandra det bästa, en fin tid med många nya människor i alla våra kyrkor. Det är vackert på riktigt.
Att glädjas med någon annan kommer tillbaka till dig i form av välsignelse. Det är inte alltid lätt, men det är sannerligen rätt.
Vissa säsonger är svåra och tuffa, och ibland känns det som om allt tas ifrån oss. Men just därför har bönen om kompensation blivit så viktig för mig. Jag tror att Gud både kan och vill återupprätta det som gått förlorat – inte bara materiellt, utan också i hjärtat, i relationer, i glädje och i framtidstro.
Gång på gång har jag sett hur det sker. Inte alltid snabbt, och inte alltid på det sätt jag själv hade föreställt mig, men steg för steg. Plötsligt kan ett ljus bryta igenom där allt tidigare känts mörkt. Plötsligt finns kraft igen, värme och hopp återvänder.
Det är nu vi ser hur Gud rör sig – i det stora och i det lilla. I våra kyrkor, i våra städer och i våra egna liv. Något nytt håller på att födas, stilla men starkt. Och mitt i allt detta får vi stå tillsammans, glädjas med varandra och bära varandra.
Jag tror att den tid vi går in i kan bli en tid av återupprättelse, av glädje och av många nya möjligheter. En tid då Gud får skriva nya berättelser i människors liv. Och det är kanske det mest hoppfulla av allt.
Jag var på en konsert igår och en av artisterna påminde oss om att livet förändras. Hans egen pappa hade dött under året och därmed blir kommande jul annorlunda, pappa är inte med vid julfirandet.
Kanske har något förändras för dig under året och det blir mer påtagligt när julen närmar sig, vid nästa högtid. Det är helt naturligt att det känns i hjärtat, vi är människor och vid högtider gör saknaden sig påmind på ett speciellt sätt, men även det är fint. En saknad människa var en älskad mamma, pappa, någon annan släkting eller kanske en nära vän.
Snart andra advent, det är en fin tid ändå som vi är i just nu.
”Det folk som vandrar i mörkret ska se ett stort ljus, över dem som bor i dödsskuggans land ska ljuset stråla fram.” Jesaja 9:2
Hälsningar från
Ulrica - tacksam